Απρ 16

Ευχαριστήριο

Η Διευθύντρια ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές των Λυκειακών τάξεων του σχολείου μας ευχαριστούμε δημόσια τον κ. Χαράλαμπο Κοντό Νομικό τ. καθηγητή Τ.Ε.Ι. για την δωρεά 40 αντιτύπων του βιβλίου του με τίτλο «Μια αληθινή φωνή του χθες και του σήμερα» που αναφέρεται στον Κωνσταντίνο Οικονόμο εξ Οικονόμων μια εξέχουσα προσωπικότητα του 19ου αιώνα και συγκεκριμένα στον Παραινετικό (Συμβουλευτικό) λόγο του προς τους νέους. Τον συγκεκριμένο λόγο ο Κωνσταντίνος Οικονόμος τον εκφώνησε την 1-9-1813 κατά την περίοδο δηλαδή που δίδασκε στο Φιλολογικό Γυμνάσιο της Σμύρνης. Αυτή τη φωνή φιλοδοξεί ο κ. Κοντός να εμφανίσει στο βιβλίο του, καταγράφοντας τα κύρια σημεία της ζωής του Τσαριτσανιώτη ιεροκήρυκα και διδάσκαλου του γένους.