Δεκ 03

Γενικά Λύκεια – Οι συντελεστές βαρύτητας των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων, των ειδικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Θα ισχύσουν από το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 και εφεξής.

Απόφαση Φ.253.1/148469/Α5/18-11-2021 (ΦΕΚ 5399/Β/18-11-2021) του Υπουργείου Παιδείας

Αποφασίζουμε:

Α) Για τα ιδρύματα εισαγωγής που δεν έχουν καθορίσει συντελεστές βαρύτητας αποδίδεται 25% σε κάθε πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα ανά επιστημονικό πεδίο, για την εισαγωγή στις οικείες σχολές, τμήματα και εισαγωγικές κατευθύνσεις.

Β) Τη συγκέντρωση των συντελεστών βαρύτητας των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων, των ειδικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών για εισαγωγή στα ΑΕΙ, στις ΑΕΑ, στις σχολές των ΑΣΕΙ και ΑΣΣΥ, στη ΣΣΑΣ, στις σχολές της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις ΑΕΝ, στις σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος και Λιμενοφυλάκων, καθώς και στις ΑΣΤΕ του Υπουργείου Τουρισμού, το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 και εφεξής ως ακολούθως…….

Δείτε την εγκύκλιο με τους πίνακες ΕΔΩ