Μάι 21

Πολυήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη Γ” Λυκείου

Οι μαθητές της Γ” Λυκείου πραγματοποίησαν πολυήμερη εκπαιδευτική  εκδρομή στην Πράγα και το Βερολίνο με συνοδό καθηγητή τον κ. Βλέτση Νικόλαο. Οι μαθητές είχαν  την ευκαιρία να αντικρίσουν μνημεία αρχιτεκτονικής, γλυπτικής, ζωγραφικής και ενημερώθηκαν για το κοινωνικό και πολιτιστικό περιβάλλον που επέτρεψε τη δημιουργία τους. Επίσης ενημερώθηκαν για τα δεινά και τις πληγές που άφησε στους λαούς ο 2ος παγκόσμιος πόλεμος αλλά και τα ήθη, τα έθιμα, τις συνήθειες και την ιστορία των πόλεων που επισκέφτηκαν εμπλουτίζοντας  και διευρύνοντας  έτσι τους πνευματικούς τους ορίζοντες.

Το ταξιδιωτικό γραφείο ZorpidisTours που ανέλαβε την εκδρομή ήταν άψογο στην οργάνωση και τη συνεργασία και όλα έγιναν στο χρόνο τους και σύμφωνα με το πρόγραμμα της εκδρομής.