Ιουν 09

Συμμετοχή σε δράσεις για τα 200 χρόνια από το 1821

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 1ο Πανθεσσαλικό Μαθητικό e-συνέδριο καθώς και στον Πανελλήνιο διαγωνισμό δημιουργίας βίντεο με θέμα τα 200 χρόνια από το 1821 με εργασίες των μαθητών/τριων της Γ τάξης Γυμνασίου που αναφέρονται στον Κωνσταντίνο Οικονόμο εξ Οικονόμων το όνομα του οποίου είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το σχολείο μας. Τα παιδιά με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους δημιούργησαν βίντεο με αναφορές στην ζωή και το έργο του μεγάλου Τσαριτσανιώτη κληρικού και διδάσκαλου του γένους.
Οι εργασίες των μαθητών/τριών είναι οι παρακάτω:
Πανελλήνιος διαγωνισμός δημιουργίας βίντεο με θέμα «200 χρόνια από το 1821».
Τίτλος εργασίας:  «Κωνσταντίνος Οικονόμος ο εξ Οικονόμων. Μια εξέχουσα προσωπικότητα στο λυκαυγές του Ελληνικού κράτους»
Για να δείτε το βίντεο1 πατήστε στην παρακάτω εικόνα:
Πανθεσσαλικό Μαθητικό e-Συνέδριο
Τίτλος εργασίας: «Κωνσταντίνος Οικονόμος ο εξ Οικονόμων_Ο Τσαριτσανιώτης κληρικός και διδάσκαλος του γένους»
Για να δείτε το βίντεο2 πατήστε στην παρακάτω εικόνα: