Φεβ 07

Ενδοσχολική επιμόρφωση-Παρέμβαση

Συνάντηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας με τους συντονιστές κ.Μάτο Αναστάσιο και κ. Κανδήλα Ιουλία πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου, την Δευτέρα 7 Φεβρουαρίου μετά το πέρας σχολικού περιπάτου. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε ύστερα από αίτημα των εκπαιδευτικών προκειμένου να συζητηθούν τρόποι διαχείρισης της τάξης στην οποία παρουσιάζονται προβλήματα λόγω συμπεριφοράς μαθητών/τριών. Μετά την εισήγηση του κ.Μάτου όπου παρουσιάστηκε το νομικό πλαίσιο και οι φορείς στους οποίους μπορεί να απευθυνθεί η σχολική μονάδα ανάλογα με τα προβλήματα που εμφανίζονται, συζητήθηκαν περιπτώσεις που απασχόλησαν κατά καιρούς τους εκπαιδευτικούς στην τάξη, πως αντιμετωπίστηκαν αυτές οι περιπτώσεις και ποια ήταν τα αποτελέσματα στην όλη διαχείριση. Το ενδιαφέρον των εκπαιδευτικών ήταν αμείωτο και κράτησε η συζήτηση έως αργά το μεσημέρι.