«Τιμήθηκε ο εκ Τσαριτσάνης Χρυσόστομος»

Λαμπρότητα και μηνύματα στις θρησκευτικές εκδηλώσεις μνήμης για τον διδάσκαλο του γένους Κωνσταντίνο Οικονόμο

«….Το όνομα του Κωνσταντίνου Οικονόμου είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την Οικονόμειο Σχολή. Είναι ηθική υποχρέωση όλων μας να μεριμνήσουμε, ώστε αυτό το ιστορικό σχολείο να παραμείνει ζωντανό και αναλλοίωτο στο πέρασμα του χρόνου, σεβόμενοι την επιθυμία του Μεγάλου Διδάσκαλου του Γένους και τιμώντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο τη μνήμη του».

Ήταν ένα από τα μηνύματα των καθιερωμένων εκδηλώσεων μνήμης, με αφορμή την επέτειο από τον θάνατο του Τσαριτσανιώτη Μεγάλου Διδασκάλου του Γένους Κωνσταντίνου Οικονόμου του εξ Οικονόμων, που διοργάνωσε χθες, Κυριακή της Ορθοδοξίας, ο Δήμος Ελασσόνας και η ιστορική κωμόπολη της Τσαριτσάνης.

Σε γνωστές και άγνωστες πτυχές του βίου, της δράσης, των αγώνων και της προσφοράς του Κωνσταντίνου Οικονόμου αναφέρθηκε με μεστό, ζωντανό και επιβλητικό λόγο η διευθύντρια του Γυμνασίου – Λυκειακές Τάξεις Τσαριτσάνης κ.Γεωργία Κουτσιάη.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο εδώ

Διαβάστε τον λόγο της Διευθύντριας εδώ