Δεκ 23

Ο Ουρανός της Τσαριτσάνης τον Δεκέμβριο

Την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές της Α΄ Β΄ και Γ΄ Λυκείου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα διαφορετικό μάθημα.

Ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας Ν. Βλέτσης, Φυσικός, με τη βοήθεια της εφαρμογής PowerPoint παρουσίασε στους μαθητές τον νυχτερινό ουρανό του Δεκεμβρίου που βλέπουν από την Τσαριτσάνη και πώς να αναγνωρίζουν με γυμνό μάτι τους αστερισμούς και τα αστέρια που τους αποτελούν.

Αρχικά έγινε αναφορά για τη θέση που βρίσκεται το πλανητικό μας σύστημα και η γη στον γαλαξία μας. Στη συνέχεια αφού αναφέρθηκαν οι αποστάσεις που μας χωρίζουν από τα πιο λαμπερά αστέρια του ουρανού και συζητήθηκε η ο τρόπος διάκρισης και εντοπισμού των ορατών πλανητών από τα άστρα-ήλιους, επικεντρώθηκε η συζήτηση στον αστερισμό του Ωρίωνα.

Οι μαθητές είδαν φωτογραφίες του νυχτερινού ουρανού και με βάση τον αστερισμό του Ωρίωνα εξηγήθηκε πώς γίνεται ο εντοπισμός των κοντινών σε αυτόν αστερισμών.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΔΩ

ΟΥΡΑΝΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ ΩΡΙΩΝΑΣ ΧΑΡΤΗΣ ΝΕΒΑΔΑ ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ ΚΕΦΑΛΗ ΤΟΥ ΑΛΟΓΟΥ ΚΑΝΑΔΑΣ Εικόνα2 Εικόνα1 ΓΑΛΑΞΙΑΣ