Φεβ 12

3e semaine franco-hellénique olympique et paralympique

3η εβδομάδα Γαλλο-Ελληνικής Ολυμπιάδας και Παραολυμπιάδας

Οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 2024, γνωστοί ως Αγώνες της 33ης Ολυμπιάδας και ως Παρίσι 2024, θα είναι μία διεθνής αθλητική διοργάνωση που θα λάβει χώρα από τις 26 Ιουλίου έως τις 11 Αυγούστου 2024 στο Παρίσι και σε 16 πόλεις στη μητροπολιτική Γαλλία αλλά και στη γαλλική αποικία της Ταϊτής.

Στα πλαίσια της τρίτης Ελληνογαλλικής Ολυμπιάδας και Παραολυμπιάδας, οι μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Γυμνασίου του Γυμνάσιου με Λ.Τ της Τσαριτσάνης, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Χριστοπούλου Ευαγγελίας στα πλαίσια του μαθήματος της Γαλλικής Γλώσσας,είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα και στη συνέχεια να συνομιλήσουν με μεγάλους Έλληνες και Γάλλους αθλητές.

Συνέντευξη με Θανάση Γκαβέλα
10 Φεβρουαρίου 2023
Έλληνας αθλητής του στίβου και Χρυσός Παραολυμπιονίκης στα 100μ. κατηγορίας Τ11. Ασχολείται και διακρίνεται στα 60μ.100μ., 200μ. και στο Άλμα εις Μήκος.

Συνέντευξη με Ysaora Thibus
8 Φεβρουάριου 2023
Γαλλίδα δεξιόχειρας ξιφομάχος, ατομική παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2022, τρεις φορές Ολυμπιονίκης και ομαδική ασημένια Ολυμπιονίκης το 2021.

Δείτε στιγμιότυπα από την δράση εδώ