Δεκ 20

Επίσκεψη στην Βουλή των Ελλήνων και στην Μονή Πετράκη.

Στην Αθήνα παρευρέθηκαν το διήμερο 13 και 14 Δεκεμβρίου μαθητές, μαθήτριες του Γυμνασίου Τσαριτσάνης και οι συνοδοί τους εκπαιδευτικοί κ. Αγγελογιάννη Σοφία, κ. Λιάκου Ζωή και κ. Τρικάκης Δημήτρης, στα πλαίσια  εκπαιδευτικής  επίσκεψης στην Βουλή των Ελλήνων.

Τους μαθητές, τις μαθήτριες και τους εκπαιδευτικούς καλωσόρισαν στο «ναό της Ελληνικής Δημοκρατίας» οι βουλευτές της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας κ. Ευαγγελία Λιακούλη, κ. Χρήστος Κέλλας, κ. Χρήστος Καπετάνος και κ. Μάξιμος Χαρακόπουλος, οι οποίοι συνομίλησαν μαζί τους για το σύγχρονο σχολείο που ονειρεύονται καθώς και για τους στόχους και τις αγωνίες τους και ευχήθηκαν να έχουν μια καλή χρονιά γεμάτη πρόοδο και επιτυχίες. Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν στην συνέχεια μέρος της συνεδρίασης της Βουλής από τα θεωρεία, καθώς η επίσκεψή τους συνέπεσε με την έναρξη της συζήτησης του προϋπολογισμού του κράτους και χάρηκαν την προσφώνησή τους και το καλωσόρισμα από την Αντιπρόεδρο της Βουλής κ. Όλγα Γεροβασίλη κατά την διάρκεια της συνεδρίασης.

Την δεύτερη ημέρα της εκδρομής επισκέφθηκαν την Ιερά Μονή Πετράκη, ύστερα από πρόσκληση του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Ελασσόνας κ. Χαρίτωνα, ο οποίος παρευρίσκονταν το διήμερο αυτό στην Αθήνα. Κατά την επίσκεψή τους αυτή είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν  τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμο. Ο Μακαριότατος συνεχάρη τους εκπαιδευτικούς για το έργο τους και εξέφρασε την χαρά και τη συγκίνησή του για αυτή την συνάντησή του με τα παιδιά, τα οποία, όπως τόνισε, αντιπροσωπεύουν την ελπίδα του μέλλοντος. Συνομίλησε μαζί τους με ιδιαίτερη θέρμη θέτοντάς τους διάφορες ερωτήσεις και τα συμβούλεψε να προσπαθούν για την απόκτηση γνώσεων και να προοδεύουν στη ζωή τους. Ιδιαίτερη αναφορά έκανε στον Κωνσταντίνο Οικονόμο τον εξ Οικονόμων, ο τάφος του οποίου βρίσκεται σε περίοπτη θέση στον περίβολο της Ι.Μονής. Στη συνέχεια, μοίρασε σε όλους και όλες, ως ευλογία, ένα μικρό σταυρουδάκι και ευχήθηκε καλές γιορτές. Οι εκπαιδευτικοί  του πρόσφεραν βιβλία για τον μεγάλο διαφωτιστή και Διδάσκαλο του Γένους, Κωνσταντίνο Οικονόμο, τα οποία έλαβε με χαρά.

Ακολούθησε ξενάγηση από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ελασσόνας κ. Χαρίτωνα στο Καθολικό της Ι.Μονής, το οποίο είναι αφιερωμένο στους Αγίους Ασωμάτους Ταξιάρχες. Ο Σεβασμιότατος συνόδευσε τα παιδιά στον τάφο του Κωνσταντίνου Οικονόμου του εξ Οικονόμων, μεγάλου διδάσκαλου του γένους και τους μίλησε για το έργο του και την προσωπικότητά του. Στην συνέχεια φωτογραφήθηκε μαζί τους και τους ευχήθηκε καλή επιστροφή. Ήταν μια ιδιαίτερα σημαντική επίσκεψη για τους/τις μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου-Λ.Τ. Τσαριτσάνης αφού ο Κωνσταντίνος Οικονόμος ο εξ Οικονόμων γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Τσαριτσάνη και το όνομά του συνδέεται άρρηκτα με την Οικονόμειο Σχολή στο κτίριο της οποίας στεγάζεται σήμερα το Γυμνάσιο και Λύκειο Τσαριτσάνης.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Ι. ΜΟΝΗ ΠΕΤΡΑΚΗ

ΑΚΡΟΠΟΛΗ2 ΑΚΡΟΠΟΛΗ1 ΜΟΝΗ ΠΕΤΡΑΚΗ3 ΜΟΝΗ ΠΕΤΡΑΚΗ2 ΛΙΑΚΟΥΛΗ ΚΕΛΛΑΣ ΧΑΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ