Αρχείο Μήνα: Δεκεμβρίου 2023

Δεκ 23

Περιμένοντας τα Χριστούγεννα….. Χριστουγεννιάτικη σχολική εκδήλωση!

IMG_20231222_103415_resized_20240125_011949713

Το διήγημα «Ο Έρωτας στα Χιόνια» του Παπαδιαμάντη παρουσίασε εφέτος στις 22 Δεκεμβρίου το σχολείο της Τσαριτσάνης στους μαθητές του, ενόψει των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Το διήγημα δραματοποίησε ο καθηγητής του σχολείου Γεώργιος Βαρσαμής και πήραν μέρος και καθηγητές/τριες και μαθητές/τριες.

Δεκ 20

Επίσκεψη στην Βουλή των Ελλήνων και στην Μονή Πετράκη.

ΧΑΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Στην Αθήνα παρευρέθηκαν το διήμερο 13 και 14 Δεκεμβρίου μαθητές, μαθήτριες του Γυμνασίου Τσαριτσάνης και οι συνοδοί τους εκπαιδευτικοί κ. Αγγελογιάννη Σοφία, κ. Λιάκου Ζωή και κ. Τρικάκης Δημήτρης, στα πλαίσια  εκπαιδευτικής  επίσκεψης στην Βουλή των Ελλήνων.

Δεκ 15

Περιβαλλοντική δράση στην αυλή μας…λουλούδια και μέλισσες!

vceli-louka_hydra-640-16x9

Τα τελευταία χρόνια παρατηρούμε μείωση του αριθμού των μελισσών παγκοσμίως. Αυτή η τάση οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, συμπεριλαμβανομένης της χρήσης χημικών ψεκασμών στα χωράφια και της περιορισμένης ποσότητας λουλουδιών στα λιβάδια. Ωστόσο, οι μέλισσες αποτελούν βασικό στοιχείο του οικοσυστήματος, επομένως είναι σημαντικό να δημιουργήσουμε ένα κατάλληλο περιβάλλον για αυτές στους κήπους μας. Στα πλαίσια των …

Συνέχεια ανάγνωσης »

Δεκ 01

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΛ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ-ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ-2024

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, οι υποψήφιοι/ες (μαθητές/τριες και απόφοιτοι) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καλούνται να υποβάλουν σχετική Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ). Συγκεκριμένα για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ του 2024, η Α-Δ θα υποβληθεί στο διάστημα από Τετάρτη 29-11-2023 ως και Παρασκευή 15-12-2023.