Μαθήματα ζωής απο τον Ε.Ο.Δ.Υ.Α Λάρισας

Την Παρασκευή 18 Μαρτίου 2022 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε από εξειδικευμένους διασώστες – μέλη της Εθελοντικής Ομάδας Διάσωσης και Υγειονομικών Αποστολών (Ε.Ο.Δ.Υ.Α) Λάρισας, σεμινάριο – ενημέρωση με θέμα «ΚΑΡΠ.Α (Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση) και Πρώτες Βοήθειες».

Την ενημέρωση (με τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων και μέτρων ατομικής προστασίας από τον Covid-19) παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου  και του Λυκείου .

Οι διασώστες παρουσίασαν με παραστατικό τρόπο, με την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών αλλά και της δραματοποίησης, τη διαδικασία παροχής πρώτων βοηθειών. Στη δραματοποίηση μάλιστα συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας που απέδειξαν ότι ακόμα και ένας μαθητής της  Α΄ Γυμνασίου, μπορεί να εκπαιδευτεί και έτσι να συμβάλει στη διάσωση ανθρώπινων ζωών.

Το ενδιαφέρον όλων ήταν αμείωτο καθ” όλη την διάρκεια της επιμόρφωσης.