Ιαν 30

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα

Από 26.01.2023 έως και 28.01.2023 πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα του Γυμνασίου με Λ.Τ. Τσαριτσάνης. Στην επίσκεψη συμμετείχαν 13 μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, 10 μαθητές της Α΄ Λυκείου και 6 μαθητές της Β’ Λυκείου και 3 συνοδοί καθηγητές.  Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των μαθημάτων, της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής της Γ’ Γυμνασίου, της Πολιτικής Παιδείας της Α’ Λυκείου και των Θρησκευτικών της Β’ Λυκείου. Οι μαθητές επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Πολιτισμού «Σταύρος Νιάρχος» και περιηγήθηκαν στη Βιβλιοθήκη, το Εθνικό και Αρχαιολογικό Μουσείο όπου θαύμασαν τα εκθέματα, την Εθνική Πινακοθήκη και το Μουσείο της Ακρόπολης ώστε να έρθουν σε επαφή με τα δημοκρατικά ιδεώδη.

Το πρόγραμμα τηρήθηκε απαρέγκλιτα και η εκδρομή ολοκληρώθηκε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Η συνεργασία με το τουριστικό γραφείο ήταν  άψογη και η διαμονή και διατροφή στο ξενοδοχείο ήταν ικανοποιητική