Ιαν 28

Το δράμα του Ολοκαυτώματος γίνεται τέχνη.

Το σχολείο μας, για να τιμήσει το Ολοκαύτωμα των Εβραίων, συμμετείχε με έργα των μαθητών μας  στην αφιερωματική εκδήλωση της  Δ/σης Β/θμιας Εκ/σης Λάρισας με τίτλο: «Το δράμα του Ολοκαυτώματος γίνεται τέχνη», την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023, στις 10:00 π.μ. στο Δημοτικό Ωδείο Λάρισας. Οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου, Βαλατσός Α. και Μητσιμπόνας Ι. απήγγειλαν το ποίημά τους  με τίτλο «Ο αφανισμός των Εβραίων». Οι μαθήτριες της  Β΄ Γυμνασίου, Δεσπολάρι Μ. Καραγκιώζη Δ. Καψάλη Φ. και Παπαευθυμίου Β. συμμετείχαν με το ομαδικό έργο ζωγραφικής  με τίτλο «Ποτέ πια» καθώς και η Κόντου Α. με το ατομικό έργο ζωγραφικής με τίτλο «Δεν ξεχνώ». Οι μαθητές της Γ΄Γυμνασίου, Καραγκιώζης Ι. Κοντοτάσιου Μ.  Κότσκος Φ. Μητσιμπόνα Φ. Μουλτσιά Μ. Παλιαρούτας Ι. Πάσχου Α. Πούλιου Ι. και Σαπουνά Ε. συμμετείχαν με τη δημιουργία βίντεο με τίτλο «Το Ολοκαύτωμα μέσα από έργα ζωγραφικής».

Υπεύθυνες καθηγήτριες ήταν για την Α Γυμνασίου η κ. Φτάκα Θεογνωσία ΠΕ02-Φιλόλογος, για την Β Γυμνασίου η κ. Καπετάνου Χρυσούλα ΠΕ02-Φιλόλογος και για την Γ Γυμνασίου η Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Κουτσιάη Γεωργία ΠΕ86-Πληροφορικής και η κ. Μάλλιου Βασιλική ΠΕ86-Πληροφορικής.

Δείτε τις εργασίες των μαθητών και των μαθητριών μας πατώντας επάνω στον αντίστοιχο τίτλο:

Ο αφανισμός των Εβραίων

Δεν ξεχνώ

Ποτέ ξανά

Το Ολοκαύτωμα μέσα από έργα ζωγραφικής