Δεκ 12

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌ «ΑΘΛΟΝ ΠΟΙΗΣΕΩΣ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΛΕΝΑΣ ΣΤΡΕΦΗ – ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑ 2021»

athlonΤο πρώτο βραβείο στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό ποίησης με τίτλο: «Άθλον Ποιήσεως Γιάννης και Λένα Στρέφη Κουτσοχέρα 2021» σε επίπεδο Γυμνασίου πήρε η μαθήτριά μας Βασιλική Παμπόρη (μαθήτρια Γ” Γυμνασίου κατά το σχολικό έτος 2020-2021) για το ποίημά της με τίτλο «Νυν και αεί».
Ο διαγωνισμός αφορά σε λυρικά ποιήματα εμπνευσμένα από το Καλαβρυτινό Ολοκαύτωμα και τον διοργανώνει κάθε χρόνο ο Δήμος Καλαβρύτων για μαθητές/τριες Δημοτικού (Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων) και όλων των τάξεων Γυμνασίων και Λυκείων (δημόσιων και ιδιωτικών) της Ελλάδας και της Κύπρου.
Την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021 στα Καλάβρυτα έγινε η βράβευση των διακριθέντων μαθητών/τριών καθώς και των εκπαιδευτικών που υποστήριξαν την συμμετοχή των παιδιών στον διαγωνισμό σε ειδική εκδήλωση. Στην βράβευση παρευρέθηκαν η μαθήτρια Βασιλική Παμπόρη και η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Καπετάνου Χρυσούλα ΠΕ02-Φιλόλογος. (Παρακολουθείστε την εκδήλωση πατώντας εδώ)
Η διάκριση της Βασιλικής αποτελεί διάκριση και για το Γυμνάσιο-Λ.Τ. Τσαριτσάνης «Κωνσταντίνος Οικονόμος»
Συγχαρητήρια Βασιλική!
Διαβάστε το βραβευμένο ποίημα της Βασιλικής πατώντας στον τίτλο: