Οκτ 31

Ενδοσχολική βία – Εκφοβισμός

Την Δευτέρα 31 Οκτωβρίου στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε με επιτυχία πρόγραμμα παρέμβασης-πρόληψης σε συνεργασία με το «Χαμόγελο του παιδιού» με θέμα: «Ενδοσχολική βία και εκφοβισμός». Η ψυχολόγος κ. Παΐλα Ανθή με διαδραστική μέθοδο και κατάλληλο οπτικοακουστικό υλικό ανέπτυξε το θέμα και συζήτησε με τις μαθήτριες και τους μαθητές μας δίνοντάς τους τα κατάλληλα ερεθίσματα προκειμένου οι ίδιες/οι να προτείνουν καλές πρακτικές για πρόληψη, αλλά και για αντιμετώπιση αντίστοιχων καταστάσεων που μπορεί να βιώσουν στο σχολείο ή στην καθημερινότητά τους εκτός σχολείου. Τα παιδιά συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Το πρόγραμμα διήρκησε 4 ώρες (2 ώρες για τις τάξεις του Γυμνασίου και 2 ώρες για τις τάξεις του Λυκείου αντίστοιχα). Κατά τη διάρκεια του προγράμματος παρουσιάστηκε η Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056 και η Ευρωπαϊκή Γραμμή για τα Εξαφανισμένα Παιδιά 116000.

Φωτογραφίες της εκδήλωσης